Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı, güzel ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak kadar cilt sağlığının korunması için de çok önemlidir. Cilt bakımı, temelde cildin iyi bir şekilde temizlenmesine ve yeterli derecede nemlendirilmesine prensibine dayalıdır. Bu nedenle sağlıklı, pürüzsüz ve genç bir görünüme sahip olan cilde sahip olmak için ciddi paralar harcamanıza veya güzellik merkezlerine gitmenize gerek yoktur. Birçok kişi daha pratik ve ekonomik olmasından dolayı evde cilt bakımı nasıl yapılır sorusuna yanıt aramaktadır.

 

Evde cilt bakımı yapabilmeniz için öncelikle cilt tipinizi doğru biliyor olmanız gerekir. Çünkü her cilt bakımı, her cilde iyi gelmez. Cilt bakımında amaç, cildinizin ihtiyaçlarının doğru ve eksiksiz bir şekilde karşılanmasıdır. Bu nedenle öncelikle cilt tipinizi öğrenerek ve cildinizin ihtiyaçlarını uygun bakım yöntemlerini tercih ederek işe başlamalısınız. 

 

Evde cilt bakımında ilk adım temizleme ile başlamalıdır. Cildinizde makyaj bulunmuyor olsa bile gün boyunca veya gece uykunuz sırasında gözeneklerinizde biriken yağ, kir ve tozdan arındırmalısınız. Bu işlem için sabun vb. ürünler cilt kuruluğuna neden olduğundan dolayı bu tür temizleme ürünlerini tercih etmemelisiniz. Cilt tipine uygun bir temizleme jeli ile cildinizi yıkamalısınız. 

 

Evde cilt bakımında yıkamadan sonra tonik tonik günlük olarak uygulanmalıdır. Basit bir cilt bakımı istiyorsanız temizle – nemlendir adımını; detaylı bir cilt bakımı için temizle – tonitonikkle – nemlendir adımını izleyebilirsiniz. Cilt tipine uygun evde uygulanabilecek doğal cilt toniklerini veya cildinize özel içeriğe sahip bir tonik ürününü tercih edebilirsiniz.

 

Nemlendirici seçimi cilt bakımı için oldukça önemlidir. Çünkü nemlendiricinin cildinizin nem ihtiyacını karşılaması gerekir. Yeterince neme sahip olan ciltlerde yaşlanma belirtileri daha geç ortaya çıkar. Böylece genç ve canlı bir cilt görünümü korunmuş olur. Nemlendiricinin cilt tipine uygun olması, ciltte yağlanma sorununa yol açmaması ve gözenekler bakımından kolay bir şekilde emilmesi gerekmektedir. 

 

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Evde en yaygın olarak uygulanan cilt bakımı, günlük cilt bakımıdır. Cildinize ne kadar iyi bakarsanız o kadar genç ve parlak bir cilde sahip olursunuz. Üstelik düzenli olarak cilt bakımı yapmak, ciltte görülen problemlerin azalmasına ve pürüzsüz cilt görünümünün korunmasına yardımcı olmaktadır. 

 

Günlük cilt bakımı günde 2 kez uygulanmaktadır. Uyandığınızda günlük cilt bakımına cildinizi temizleyerek ve gece boyunca gözeneklerde biriken yağlardan arındırarak başlamalısınız. Aynı zamanda nem maskeleri uygulamak da cildinizin nem ihtiyacını karşılayacaktır. Günlük cilt bakımında yorgun bir görünümü engellemek için göz çevresi ve göz altı bölgesine de bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz.

 

Günlük cilt bakımında ikinci adım ise gece bakım rutininden oluşmaktadır. Özellikle makyajınızı çıkarmadan asla uyumamalısınız. Makyajınızı temizledikten sonra cildinizi temizleme jeli yıkamayı ve nemlendirmeyi de unutmayın. Gece bakım ürünlerini kullanmak, ciltte yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasını engelleyecektir.

 

Doğru Bir Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

 

Doğru bir cilt bakımı yaptığınızı cildinizden aldığınız sinyaller ile hissedersiniz. Cilt tipinize uygun ve yeterli düzeyde evde cilt bakımı uyguladığınızda kısa sürede cildiniz toparlanmaya başlar. Cilt problemleriniz azalır. İnce çizgi, pul pul dökülme, kaşıntı, yanma, kızarıklık, tahriş şikayetleriniz ortadan kalkar. Doğal bir ışıltı kazanır. Cildinizde bu etkiler doğru cilt bakım ürünleri ile gerçekleştirdiğiniz evde cilt bakımı ile elde edebilirsiniz. 

 

Cilt bakımında cildinizi temiz tutmak kadar evde cilt bakımını yeterli ve dengeli beslenme, sigara ve alkol tüketmeme, sağlıklı öğünler tercih etmekle daha da hızlı bir şekilde faydalarını görmeyi sağlamanız mümkün olmaktadır. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp'tan Bize Yazın