Evde el bakımı nasıl yapılır?

Gelelim kadınlarımızın ve kendine önem veren bireylerimizin hassas olduğu bir konuya. Eller…

 

Her zaman güzel ve temiz bir görünüm sağlayan şeyler insanlarda hoşnut duygusu oluşturur. Şüphesiz bunlardan en önemlisi de el ve tırnak bakımıdır. Yapılan törpünün, kesim şeklinin, kullanılan ürün ve besleyicilerin bambaşka noktaya getirdiğini su götürmez bir gerçektir. 

 

Zaman isteyen bir iş gibi gözükse de, rutine oturtulduğunda sizi hiç yormayacak ve kısa süre de beklenilen bakımı tamamlayabileceksiniz. 

 

Bunları sadece lüks kişisel bakım salonlarında ya da özel tırnak bakım merkezlerinde yaptırabilirsiniz gibi bir kural yok. Evde de aynı kaliteyi ve güzel görüntüyü  elde etmek gayet mümkün. Özel solüsyonlar, adını ilk kez duyduğunuz terimsel isimler ve kullanımı bilmediğiniz aletler haricinde basit yöntemler de çok yaygın.

 

Evde Basit Yöntemler 

 

Törpü kullanımını az çok herkes bilir. Bunlara güzel bir kesim, istenmeyen tırnak ve el arasında oluşan etler(katiküller), cila ve tırnak bakım yağları da eklendiğinde sonuç gerçekten tatmin edici olacaktır. 

 

Sıcak suda ellerinizi bekletmeniz tırnağın daha rahat törpülenmesine ve oluşan etlerin tırnaklardan daha kolay ayrıştırılmasın sağlar. Sıcak suda gevşeyen ellerinizi, hemen sonrasında limon suyuyla yıkarsanız elleriniz hem daha beyaz hem daha yumuşak olacaktır. Oluşan el lekelerine ve güneş lekelerine de iyi gelecektir bu işlem. 

 

Güzel bir ev peelingi tarifi

 

Evinizde zeytinyağı varsa, argan ya da kantaron da kullanılabilir bulunuyorsa, bir kaşık tuz ve 2 kaşık şekeri, 1 yemek kaşığı yağ ile karıştırıp iyi bir soğuk halde karışım haline getirip, eğer evinizde koku veya ekleyeceğiniz hoş renkli solisyonlar varsa, nane ve limon rendesi de ilave edilecek kullanılabilir. Her gece rutin bakım listenizin vazgeçilmesi olabilir bu ürün. Bir kaşık gibi bir tutarı tüm elinizi güzelce ovarak, bol sabunla durulamanız; güzel kokan ve yumuşacık olan ellere kavuşmanızı sağlayacaktır. 

 

El bakımı ve sağlığınız için genel anlamda temizlik malzemeleri ve kullanacağınız ne kadar ele zarar verebilecek ürünler varsa eldiven takmanızı öneririm. Bu da en az düzenli yapılan bir bakım kadar iyi gelecektir ellerinize.

 

El Bakımı İçin Önemli Hususlar: 

 

  • Ellerin sık sık yıkanması oluşabilecek kir ve toz tabakasının, değişebilecek el içi ve dışı renk tonu farklılığının önüne geçecektir. 
  • Kuru bir tene sahip olan kişiler için düzenli nemlendirme de en önemli bakımlardan biridir. 
  • El bakımını ve güzel görünümü tamamlayan en önemli şey ise tırnak bakımıdır. 
  • Ellerimizi ve tırnak aralarımızı düzenli temizlenmek, tırnak kırılmalarına ve bakteri oluşumuna engel olacaktır. Fazla uzun tırnakların deri hastalıkları, tırnak problemleri ve kırılma gibi sorunlar yaşamaları daha bilindik olduğundan düzenli kesilmeli ve törpülenmelidir. 
  • El bakımınızı dermatolojik ürünlerden ve varsa doktorunuzdan aldığını tavsiyeli bakım ürünleri, yağlar, losyonlar yardımıyla yapmanızı tavsiye ederim. Evde kendim de yapabilirim diyorsanız çok daha şanslısınız. Piyasa da yaygın olan ve işlevi belli olmayan kremleri, tırnak süsleyicilerini, açık paketli hiç bir ürünü kullanmamanız çok doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp'tan Bize Yazın