Evde manikür nasıl yapılır?

Kişisel bakımına önem verenlerin ve ev ortamında yapmayı tercih edenlerin ilgisini çok çekecek bir konu. Günlük yaşantımızda en sık kullandığımız, beğenildiği zaman keyif aldığımız ve kişisel bakımın tamamlayıcı bir zinciri olan el ve tırnak bakımını kolay bir şekilde evinizde yapmanız mümkün. 

 

Çoğunlukta kadınların en hassas konusu olmayı başaran temel bakımlardan biri olan tırnak bakımı ve manikür evinizde de yaparken çok keyif alacağınız ve günlük hayatınızın rutini haline gelecek kolay bir işlem aslında.

 

Evde Manikürün Sağlıksal Etkileri

 

Manikür sadece estetik bir işlem olmamakla birlikte sağlık anlamında da oluşabilecek tırnak batmalarını, deri problemlerini, bazı alerjik mikrobik sorunları azaltmaya yardımcı bir işlemdir. Kadın veya erkek herkesin ellerinin güzel gözükmesi, tırnaklarının bakımlı olması, istenmeyen et parçalarından kurtulması olası haklarıdır. Bu istek üzerine de açılmış kayda değer sayı da güzellik merkezi ve salonlar bulunmaktadır. Sayının çokluğu ve yaygınlığı bize aslında ne kadar ciddiye alındığı ve önemsendiğini anlamamıza yarayan bir husus. 

 

Ölü tırnak derilerinden kurtulmak ve tırnağa kullanışlı ve hoş görüntü de şekiller vermek evde de çok kolay. Bu ölü deriden kurtulmak ve tırnağa rahat şekil vermek için öncesinde sıcak suda bekletmek işinize yarayacaktır. Sonrasında manikür malzemelerinizden ucu sivri olan bir törpüyle ölü derileri, elinize doğru itip aranın açılmasını sağlayabilirsiniz. 

 

Evde Kolay Manikür Tarifi

 

Başlangıç olarak beş- on dakika sıcağa yakın ılık bir suda bekletilmiş eller size kolayca işlenebilecek tırnak yapısı sağlar. 

 

Yumuşamış ve sıcak suda beklemiş ellerinizi argan, zeytinyağı, lavanta yağı gibi ürünlerle ovalayıp iyice törpülenmeye hazır hale getirdikten sonra, partikül temizleyici (karga burnu) olarak bilinen manikür aleti yardımıyla; arada biriken istenmeyen etlerin çıkarılması işlemiyle devam edilir.

 

 Tırnak Kesim Çeşitleri ve Yararları

 

Tırnak batması gibi sorunlar yaşamamanız ve görüntü anlamında da bütünlük sağlaması adına; küt, oval, sivri uç, yuvarlak, kare gibi seçtiğiniz modele uygun kesim yapmalısınız. Sonrasında kesimden kaynaklanan takılmalar ve kırılmalar oluşmasın diye aynı yöne doğru törpüleme işlemi gerçekleştirmelisiniz. Gayet basit bu işlem sizin başından sonuna kadar yarım saatlik bir sürenizi alacaktır.  

 

Çıkarılan etler ve şekillendirmek için güzelce kesilen, tırnaklarınıza zarar vermeyecek bir törpü işleminden sonra tamamlayıcı unsura geçilebilir. 

 

İyi bir manikürü her zaman evde veya güzellik salonlarında iyi bir peeling tamamlar.

 

Evde El Peelingi Tarifi

 

Evde basitçe yağlar ve şeker-tuz karışımdan yapacağınız bu peelingi satın alarak da uygulayabilirsiniz. Ama evde yapacağınız tarif daha kolay ve daha etkili.Argan,lavanta,kantaron ve ya  sıkma zeytin yağ vb. besleyici yağlarla bir kaşık öğütülmüş kaya tuzu ve bir kaşık şeker ile, isteğinize göre koku esansları eklenerek bir karışım elde edilir.Eller bu karışımla bir süre güzelce ovulur bol suyla yıkanıp kurulanır.Yapılan bu işlemden sonra tırnak araları besleyici yağlarla tekrar tazelenir. Sonrasında törpü ucuyla, tırnak içi temizlenir. Eller güzelce arındırılıp kurulandıktan sonra son kısım da süsleme ve renklendirilmeye geçilir. 

 

Çeşitli süsleme ve renklendirme teknikleri vardır. Burada ki seçimleriniz tamamen sizin zevkinize bağlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp'tan Bize Yazın