Evde tırnak bakımı nasıl yapılır?

Güzel bir görüntünün tamamlayıcı olan eller ve bunların bakımları her zaman yaygın ve popüler olmayı başarır. El görüntüsünü ve göze hoş gelen tırnak bakımını basitçe evde yapmak oldukça mümkün. Bütün havanızı değiştirmeye yeterli olacak olan bu işlem aslında tahmin ettiğimiz sürenin çok çok altında. Kadınların vazgeçilmez bakımlarından biri olan tırnak bakımı her zaman iletişim sırasında, sosyal hayatta, kişisel gelişim de insanların daha özgüvenli olmasını sağlar.

 

Tırnak problemleri kişiden kişiye değişmekle beraber problemin nelerden kaynaklandığı güzel analiz edilmeli gerekirse bir uzmana danışılmalıdır. Mesela tırnakları çok kolay kırılabilen bireyler kalsiyum takviyesi kullanabilir.

 

Güçlü Tırnaklar İçin Tavsiyeler

 

Bol su içmek demir ve kalsiyum içerikli beslenmek bu problemi ortadan kaldırmaya yeterli. Güzel ve uzun gözüken tırnaklar kırılsın hiç istemeyiz. Tırnak yeme sorunsalı güzel gözüken tırnakların başlıca düşmanları arasında. Öncelikle bu sorunları ortadan kaldırmak tırnak bakımı için en önemli adımdır. Bu temel adımlardan sonra yapacağınız bakımlar; sadece profesyonel salonlar, güzellik merkezleri gibi sınırlandırılmalıdır. Aynı zamanda kısa sürede daha etkili bakımlar yapmak evde de mümkündür. 

 

Evde Tırnak bakımı

 

Güzelce düzenli törpülenmiş tırnaklar, katikülleri (ayıklanmış istenmeyen etler), düzenli tırnak yağları kullanımı ve besleyici serumlar. Sürülen parlatıcı ve koruyucular. Ellerin düzenli yıkanması ve nemlendirilmesi temel tırnak bakımlarının zincirleme tamlamasını oluşturur.

 

Sık sık oje değiştiren kişilerin en fazla iki gün içerisinde tırnaklarını havalandırmaları ve ojelerini baz üzerine uygulamaları tavsiye edilir.

 

Katiküller İçin Öneriler

 

tırnaklarda oluşan katikülleri sert metal bir cisim yerine tahta ve yumuşak cisimlerle iterek temizlemek tırnak ömrünüzü uzatmaya yardımcı olacaktır. Nemlendirici ve kremler kullanmak tırnak bakımı için olmazsa olmaz kurallardan biridir. Yapılacak düzenli peelingler sayesinde tırnaklarınız daha parlak ve dirençli bir görünüm de kazanır. Evde tırnak bakımı yapmanın en kolay yöntemlerinden biri de saf zeytinyağı ile karıştırılmış şeker ya da tuz; tırnak aralarında ovuşturularak bol su ve sabunla durulanır. Bu işlem düzenli ve rutin şekilde yapıldığında tırnaklarınızın daha hızlı uzadığını ve kırılmaya karşı direncini artırdığını gözlemleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra bir kaşık balla yarım limonu iyice karıştırıp peeling sonrası ellerinizi içerisinde kısa bir süre bekletip, ılık suyla duruladıktan sonra nemlendirici kremler veya bakım yağılarıyla desteklerseniz evde tırnak bakımının hakkını vermiş olursunuz. 

 

Kolay Tırnak Bakımı Karışımları

 

argan yağı ve ya  lavanta yağıyla ılık suyu karıştırıp içerisine biraz yeşil çay ve ıhlamur atıp bir karşım elde edin. Bu karışımda tırnaklarınızı beş ila 10 dakika arasında bekletin. Oluşabilecek sararma ve kırılmalara ciddi oranda son vereceksiniz.

 

Tırnak bakımı üzerine vereceğim tavsiyelerden en önemlisi de içerisinde alkol bazlı ürünler tırnaklarda kullanılmamalıdır. Aynı zamanda yanlış yapılacak tırnak kesimleri, çift yönde yapılacak törpüleme işlemi sakıncalı olacaktır. 

 

Doğru kesim, doğru törpüleme, düzenli yapılacak manikür ve besleyici işlemi size sorunsuz kullanabileceğiniz güzel tırnaklar sunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp'tan Bize Yazın