Micropigmentasyon (Kıl Tekniği)

Mehtap Akdağ

31 Temmuz 2019

2 yorum

Micropigmentasyon (kıl tekniği) kişilerin tenine renk veren pigmentlerin cilt üstüne yerleştirilmesine denir. Mantıksal açıdan dövme uygulanmasına benzer. Kalıcı olması dövmeden ayrılan yönüdür. Tıbbi bir problem sebebiyle kaşları azalan veya olmayanlar, kaşları seyrek ve yarım olanlar, kaşlarını vurgulamak isteyen kişiler, kaşları asimetrik olanlar, makyaja alerjisi olanlar ve makyaj yapmaya vakti olmayan kişilere kıl tekniği uygulanabilir. Micropigmentasyon, uygulama esnasında hijyen çok önemlidir. Uygulama yapılacak olan makinenin tek kullanımlık olması gerekir. Kılların büyüme yönü esas alınmalıdır. Temel kıl çizimleri ilk önce kağıt ve latexte yapılmaktadır. Uygulama yapılırken kişilerin kıllarının orjinal renginin esas alınması gerekir.

Microoigmentasyon (Kıl Tekniği) Kimlere Uygulanmaz?

 

Kıl tekniğinin et benlerinin üstüne, keloidlerin üstüne, pigmente alerjisi olan kişilere, kılcal damar çatlamalarının üstüne, cildinde kızarıklıklar olanlara, cilt lezyonlarının üstüne, 18 yaşının altındaki kişilere, anemi bakımı esnasında, psikolojik problemi olan kişilere, hamilelere ve menstrual periyot zamanında uygulanmaması gerekir.

 

Micropigmentasyon İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Micropigmentasyon işlemi uygulanan bölgelerin 2 gün boyunca yıkanmaması gerekir. Uygulamadan bir hafta boyunca hamam, havuz ve sauna vb. alanlardan uzak kalınması gerekir. Uygulama bölgesi direkt güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Kabuklanmalar kalıcı makyajlardan sonra oluşabilir. Kabukların koparılmaması gerekir. Kalıcı makyaj uygulamalarında hafif derece acı ve ağrı meydana gelebilir. Lokal anestezi veya anestezik kremler kullanılarak uygulama yapılabilir. Bakımdan sonra uygulama bölgesinde kızarıklık daha sonra da hafif yara görünümü, bir hafta süre ile kabuklanma da devam eder.

İlginizi çekebilir:

Kıl Tekniği Kaş İstanbul

Micropigmentasyonun Kullanım Süresi Uzatılabilir Mi?

 

Micropigmentasyon işleminin kullanım süresinin uzatılabilmesi için bazı önlemler alınabilir. Pigmentler kalıcıdır, fakat belli bir süre sonra solmaya başlar ve rötuşlara ihtiyaç duyar. Hem güneş ışıkları hem de düzenli ışık renklerine maruz kalma veya solaryum seanları, ciltlerin çok fazla kuruması, bazı uyuşturucu maddeler ve sigara kullanımı da kalıcılık sürelerini olumsuz yönde etkiler. Aynı zamanda retin-a, alfa hidroksi ve glikosit asit maddelerinin kalıcı makyaj uygulanmış olan bölgelerden uzak tutulması gerekir. Aksi halde uygulamanın etkisi azalacağı için belli bir süreden sonra ekstra bir bakım gereksinimi olur.

Kaynakça:

 1. http://www.dermaneturk.com/okd/sayi412005/kozmetik_kimya.asp?ref=PandoraISP
 2. https://link.springer.com/content/pdf/10.1007/978-3-540-71095-0_6592.pdf
 3. https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-540-76821-0_16

Beylikdüzü’ndeki Micropigmentasyon (Kıl Tekniği) fırsatları ve indirimli Micropigmentasyon (Kıl Tekniği) fiyatlarından haberdar olmak için bülten’imize kayıt olabilirsiniz.

Kaynakça:

 1. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1524-4725.1989.tb03129.x
 2. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1524-4725.2005.31807
 3. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1046/j.1524-4725.2001.00233.x

Micropigmentasyon (Kıl Tekniği) Nedir?

Micropigmentasyon (kıl tekniği) kişilerin tenine renk veren pigmentlerin cilt üstüne yerleştirilmesine denir.

Micropigmentasyon (Kıl Tekniği) Nasıl Uygulanır?

Uygulama yapılacak olan makinenin tek kullanımlık olması gerekir. Kılların büyüme yönü esas alınmalıdır. Temel kıl çizimleri ilk önce kağıt ve latexte yapılmaktadır. Uygulama yapılırken kişilerin kıllarının orjinal renginin esas alınması gerekir.

Micropigmentasyon (Kıl Tekniği) Riskli Midir?

Micropigmentasyon, uygulama esnasında hijyen çok önemlidir. Güvenilir güzellik merkezleri ve işinde iyi uzmanlar tarafından uygulanması risk faktörünü en aza indirmektedir.

Salonumuz

Nazım Hikmet Bulvarı Piri Reis Mah. Metropole Park Business Center Giriş Kat:2 Ofis:E27/E28 34515 - Esenyurt / Beylikdüzü / İstanbul

Bize Yazın

info@mehtapakdag.com

Bizi Arayın

0(212) 924 50 50

RANDEVU ALIN

Hemen Yer Ayırtın
  KALICI MAKYAJ

  KAŞ & KİRPİK

  MASAJ

  CİLT BAKIMI

  2 Yorum

  • Şevval dedi ki:

   Doktor hanım selamlar, uygulama ne kadar etkilidir? kansızlık problemi yaşadığım için cildim çok soluk. uygulamanın ne kadar faydası olur?

  • Mine dedi ki:

   Merhaba, micropigmelntasyon uygulaması yapmak için kaşları tümden alıyor musunuz yoksa var olan kaşların üstünden mi yapılıyor uygulama?

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  WhatsApp WhatsApp'tan Bize Yazın