Solaryum

Mehtap Akdağ

31 Temmuz 2019

2 yorum

Yüzyıllar önce güneş, olumsuz bir şey olarak bilinirdi ve sosyal olarak “yetersiz” insanlar güneşe maruz kaldığı düşünülürdü. Geçmişte bronzlaşmış olmak, genellikle denizcilerin ve köylülerin olduğu şartların dışında çok zaman geçirmeyi amaçlıyordu. Soyluların kapalı mekanlarda kalma şansı vardı ve dönemin makyajında ​​sıklıkla vurgulanan solgunluklar ayrıcalıklı statüsünü verirdi. Sadece Sanayi Devrimi’nin gelmesi ve hizmet endüstrisindeki gelişme ile birlikte, güneş olumlu bir şey haline geldi ve açık havada spor yapmak ve tatillerde egzotik yerlere gitmemizi sağlayan sosyal bir koşulun eş anlamlısı oldu.

İlk solaryumların doğduğu yıl, neredeyse 70’lerin sonlarındaydı. Bu yüzden, güzellik merkezleri için ilk uygulamalar Almanya’da yapılırken, güneşten bugüne etrafı saran bronzlaşma prestijin değeri daha da artmıştır. Hollywood oyuncuları ve daha zengin bir statüye mensup tüm insanlar bronzlaşmış halleriyle arz-ı endam etmeleri sayesinde solaryum popülerleşmiştir.

 

Günümüzde solaryum teknolojisi, güvenlik ve performans açısından, gittikçe daha fazla başarıya ulaşarak gelişti.

 

SOLARYUM NEDİR?

 

Solaryum özellikle kadınların tercih ettiği yapay bir bronzlaşma uygulamasıdır. Kadınlar genellikle kış aylarında ten renginin açılmasından şikâyetçi olurlar. Ve bu durumda direk solaryumun verdiği esmer görünümden faydalanırlar. Günümüz de ise solaryum uygulamasını kadınlar kadar erkekler de kullanmaktadır. Esmerleşmek isteyen erkekler yazı beklemeyip solaryumun etkisinden faydalanırlar. Bilinçsizce kullanımda zararlı olan bu işlem bilinçli kişiler tarafından uygulandığında herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

 

SOLARYUMDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

Solaryumda dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 

 • Regl ve hamilelik sürecinde girilmemelidir.
 • 2 seans arasında ara vermeniz gerekmektedir.
 • 16 yaşından küçükseniz solaryuma girmeyiniz.
 • Kalıcı makyaj işlemlerinden hemen sonra solaryuma girmeyiniz.
 • Antibiyotik kullanımı sırasında girilmemelidir.
 • Girmeden önce yüzünüzde ki makyajı temizlemeli, kontakt lensiniz varsa çıkartmalı ve takılarınızı da çıkartmanız gerekmektedir.

 

Solaryum Nasıl Çalışır?

 

Temel olarak, ana ilke, UV yayan bazı lambalardan yüksek veya düşük basınçlı güneş lambalarının yaydığı ışınlarla ilgilidir. Bu UV güneş ışığı denilen cilt reaksiyonundan sorumludur.

Bu lambaları yakmak için kullanılan teknoloji, aydınlatma için kullanılan teknolojiye benzer ancak belli başlı farklılıklar göstermektedir. Öncelikle, çok yüksek olabilecek ısı güneş lambalarına ulaşır ve karmaşık havalandırma sistemleri ile kontrol edilmesi gerekir. Lambalar gibi, filtreler de (yüksek basınçlı solaryumlarda) çok fazla ısınabilir. Bu durumda, solaryum sisteminin ısıyı dağıtabilmesi gerekir, çünkü filtrenin parçalanması durumunda, ciddi sorunlar olabilir ve filtrelenmemiş ışığın güneş yanığı risklerine neden olabilir.

 

İlginizi çekebilir:

Beylikdüzü Solaryum

 

UV Filtresi: Ne Kadar Önemli ve Nasıl Çalışıyor?

 

UV filtresi kesinlikle yüksek basınçlı bir solaryum cihazındaki ana bileşenlerden biridir. Yüksek basınçlı cihazlara yerleştirilmiş olan haloid ampul çok fazla radyasyon yayar ve bazıları cilde zararlıdır. Bu nedenle, ampul ile kullanıcı arasına bir filtre yerleştirmek kesinlikle gereklidir. UV filtresi, güneş ışığından akan UV ışınlarının doğru karışımını seçmemizi ve cihazın bize vermesini istediğimiz güneş tabakasını seçmemizi sağlar. UV filtresinin solaryum cihazının kalitesini belirlemesinin nedeni budur.

 

SOLARYUM NE KADAR KALICIDIR?

 

Solaryum da aynı güneş gibi eşit derece de bir bronzlaşma sağlamaktadır. İkisinin de bronzluğu bir süre sonra geçmektedir. Genellikle 5-6 ay sonra hafif hafif ten renginde açılmalar görülmektedir. Kalıcılığını arttırmak için ise bol su içmek, C vitamini takviyeleri alabilirsiniz. Aynı zamanda keselenmezseniz de solaryumun kalıcılığı artacaktır.

 

SOLARYUM FİYATLARI NE KADARDIR?

 

Solaryum fiyatları seanslara ve cihazın kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Cihazın kalitesi yükseldiğinde fiyatlarda yükselmektedir. Kış döneminde genellikle kampanyalar veya indirimleri mevcuttur. İstediğiniz ten rengine göre seans göreceğiniz için aslında buradan bir fiyat söylemek çok yanlıştır. Fiyatları solaryum makinesi olan bir yere sorarak ya da bizimle iletişime geçip öğrenebilirsiniz.

 

Beylikdüzü’ndeki Solaryum fırsatları ve indirimli Solaryum fiyatlarından haberdar olmak için bülten’imize kayıt olabilirsiniz.

 

Kaynakça:

 1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140673683928088
 2. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1365-2133.1979.tb15286.x
 3. http://cebp.aacrjournals.org/content/19/1/111.short

 

Solaryum Nedir?

Solaryum cildinizin rengini koyulaştırarak güneşlenmiş etkisi yaratan güzellik uygulamasıdır.

Solaryum Cilde Zarar Verir Mi?

Solaryum temelde solaryum cihazlarıyla gerçekleştirilen istenilen seviye bronzluk görünümü sağlayan güzellik uygulamasıdır. Bu yüzden kullanılan cihaz ve uzman tecrübesi yeterli seviyede olduğu sürece herhangi bir zararı yoktur.

Solaryum Ne Kadar Sıklıkla Uygulanmalı?

Solaryum uygulaması cilt rengi değişikliği üzerine bir uygulama olduğundan cilt tipinize ve solaryum uygulamasının cilt renginde oluşturduğu değişiklik miktarına göre sıklığı değişkenlik göstermektedir.

Solaryum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Solaryum uygulaması cildi doğrudan etkileyen bir uygulama olduğundan solaryum sonrası cilt bakımınızı doğru yapmak ve zararlı ışınlardan kaçınmak önemli kriterlerdendir.

Salonumuz

Nazım Hikmet Bulvarı Piri Reis Mah. Metropole Park Business Center Giriş Kat:2 Ofis:E27/E28 34515 - Esenyurt / Beylikdüzü / İstanbul

Bize Yazın

info@mehtapakdag.com

Bizi Arayın

0(212) 924 50 50

RANDEVU ALIN

Hemen Yer Ayırtın
  KALICI MAKYAJ

  KAŞ & KİRPİK

  MASAJ

  CİLT BAKIMI

  2 Yorum

  • Nur dedi ki:

   Merhaba İstanbuldaki hemen hemen tüm solaryum merkezlerini araştırdım ancak istediğim hijyen seviyesinde bir yer bulamadım. Kliniğinizi görmeye gelebilir miyim? Uygulamaya buna göre karar vermek istiyorum. Teşekkürler

  • Pınar dedi ki:

   Merhaba doktor hanım solaryumun zararlarıyla ilgili birçok yorum okudum ancak kaliteli yapıldığında çok iyi sonuç verdiğini daha önce çevremde gözlemledim. Sizin yöntemleriniz nelerdir? hangi makineyi kullanıyorsunuz ve fiyatlar ne kadar? teşekkürler..

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  WhatsApp WhatsApp'tan Bize Yazın