Tırnak Mantarı Neden Oluşur?

Tırnak mantarı, bir deri mantarı hastalığıdır. Mantarın tırnaklara bulaşmasıyla ortaya çıkan hastalık, tırnağın şeklini kozmetik olarak bozabilmekte, kötü kokuya neden olabilmektedir. deri mantarının tırnağa bulaşması ise genellikle kaşıma yoluyla olmaktadır. Mantarın bulunduğu bölgenin kaşınması sonucu tırnağa bulaşan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Tırnak mantarı, tırnak uçlarının çatlaması, kalınlaşması veya un şeklinde dökülmesi rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Az da olsa tırnak üzerinde farklı renklerde çizgilerin oluşumu da görülen belirtiler arasındadır.

 

Hastalığın ilerlemesi tırnağın kalınlaşmasına ve şeklinin giderek bozulmasına yol açmaktadır. Tırnak diplerinde ağrıya neden olmakta, hatta bakım yapılmazsa mantarın kalıcı hale gelmesine neden olabilmektedir.

 

Genellikle mantar nedeniyle ortaya çıkan hastalığın tek sebebi tırnak mantarı değildir. Tırnakların zedelenmesi, baskı altında kalması ve travmaya maruz kalması hasatlığa davetiye çıkarmaktadır.

 

Ayakkabı seçiminde yapılan yanlışlar arasında dar ayakkabı giymek tırnak mantarı neden olur sorusuna verilebilecek bir cevaptır.Ayakkabıların uç kısımlarının çok sivri olması, parmakları sıkıştırarak mantar oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

 

Hijyene dikkat edilmemesi, tırnak mantarı oluşum sebeplerinden biridir. Aynı ayakkabının devamlı olarak giyilmesi, ortak kullanım alanlarında dikkat edilmemesi, hijyenin göz ardı edildiği ortamlar arasında sayılabilir. Yine sterilize edilmemiş olan aletlerle manikür ve pedikür uygulamaları, tırnak mantarının oluşumunu hızlandırdığı bilinmektedir.

 

Kimler Risk Altındadır?

 

Mantar hastalığının oluşumunda şeker hastaları ön plandadır. Hastalığa yakalanan kişiler arasında ayrıca dolaşım bozukluğu olanlar, 65 yaş üzeri kişiler ve bağışıklık sisteminde zayıflık bulunanlar yer almaktadır.

 

Tırnak Mantarı Temizliği Nasıl Yapılır?

 

Ayak sağlığı merkezleri tırnak mantarı için özel cihazlar kullanmaktadır. Bu cihazlar sayesinde kalınlaşan tabaka temizlenmektedir. Optimum dokunun ortaya çıkması sağlandıktan sonra tırnağın korunması ve estetik olarak güzel görünmesi için tırnak yüzeyi jel ile kaplanmaktadır.

Düzenli aralıklarla tekrarlanan temizlik seanslarında özel jel yenilenmektedir. Böylece tırnak köküne inen mantar, uzayan tırnak ile beraber tamamen temizlenebilmektedir.

Ancak unutulmamalıdır ki tırnak mantarı temizliği sırasında uygulanan ilaçlar genellikle karaciğeri yorduğundan çok sık aralıklarla kullanılması mümkün değildir. Kişisel kullanım yerine uzman kontrolünde kullanım sağlanmalıdır.

 

Hastalığın Oluşmaması ve Tekrarlamaması İçin Yapılması Gerekenler

 

Mantarın bulunabileceği ortamlardan uzak kalmak, hastalığın oluşumunu engelleyecek en önemli tedbirdir. Hijyene dikkat edilmeli, ayakların kuru olmasına özen gösterilmelidir.

 

Havuz, duş ve sauna gibi ortak alanlarda terlik kullanılmalı, çıplak ayakla buralarda bulunulmamalıdır. Tırnakların kesimi doğru bir şekilde yapılmalıdır. Ayaklara uygun olan ayakkabılar seçilmelidir. Görüntünün değil sağlığın önemli olduğu unutulmamalıdır.

 

Son olarak Tırnak Mantar Temizliği uygulamaları ile şekil bozukluğu bakımı ilişkisine değinmek gerekir. Kullanılan ayakkabılar ve bakımsızlık nedeniyle tırnaklarda meydana gelen şekil bozuklukları; tırnak mantarı ile benzer görsele sahiptir. Bu durumun tam anlamıyla tespit edilmesi gerekir ki, eğer mantar söz konusu ise profesyonel bakım olmaksızın temizlik işe yaramayacaktır.

 

Beylikdüzü’ndeki Tırnak Mantarı fırsatları ve indirimli Tırnak Mantarı fiyatlarından haberdar olmak için bülten’imize kayıt olabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

Tırnak Mantar Temizliği

 

Kaynakça:

  1. http://www.tmc.dergisi.org/summary.php3?id=147
  2. http://aott.org.tr/files/journals/1/articles/1740/public/1740-1945-1-PB.pdf
  3. https://dergipark.org.tr/kocatepetip/issue/17405/182260

2 Yorum

  • Ece dedi ki:

    Selamlar, tırnaklarımın hemen hepsinde tırnak mantarı var. zaman zaman tekrar eden ve stres kaynaklı bir durum. kalıcı olarak tedaviniz var mı ? ne yapıyorsunuz uygulama kapsamında?

  • Ahmet Deniz dedi ki:

    meraba doktor hanım 36 yaşında aktif ofis hayatı çalışanıyım. 2 yıldır tırnak mantarı problemim var. Defalarca doktora gittim ancak tüm çözümler bi süre işe yaradı sonra yine mantar oluştu. uygulamanız kalıcı mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp'tan Bize Yazın