Tırnak Yeme

Tırnak yeme genellikle küçük yaşlarda görülen bir sorundur ve çocukların sağlığını oldukça olumsuz etkileyen durumlardan biridir. Yetişkinlerde de görülen bir sorun olan tırnak yeme genellikle kişilerin streslerini kontrol edemediklerinde ve gergin olduklarında başvurdukları bir durum olmaktadır. Gün içerisinde elimizi birçok yere vurduğumuz ve özellikle tırnak aralarının mikrop ve bakteriler ile dolu olduğunu düşündüğümüzde bu yapılan yanlış davranışın ne denli zararlı bir işlem olduğu da görülmektedir. Eller ve tırnak araları ne kadar temiz olursa olsun tırnağın genel yapısı normal bir şey olmadığı için her türlü bu durum son derece tehlikeli bir alışkanlık olmaktadır.

 

Görünüm olarak da yenen tırnaklar oldukça kötü bir görünüm oluşturmakta ve normal olmayan bir el görünümü ortaya çıkarmaktadır. Hem sağlığınızı olumsuz etkileyen hem de çirkin bir görünüme sahip olmanıza neden olan son derece zararlı bir alışkanlıktır. Tırnak yeme bir alışkanlıktır ve genelliklede bu durumun sebebi olarak psikolojik nedenler gösterilmektedir. Öncelikle bu alışkanlıktan kurtulmak ve sonrasında da tahrip edilen tırnakların çeşitli müdahaleler ile eski görünümüne kavuşturulması gerekir.

 

Tırnak Yemeyi Bırakmak

 

Tırnak yemeyi bırakmak için öncelikle buna neden olan ve genellikle psikolojik sorunlar olarak karşımıza çıkan durumların çözülmesi gerekir. Yani kişiye bunu yaptıran her neler ise onlar bulunmalı ve çözümler üretilmelidir. Buna ek olarak tırnak yeme sorunu için ekstra olarak dışarıdan müdahaleler yapılmaktadır. Tırnağa çeşitli ürünlerin uygulanması ve bu sayede bu alışkanlıktan kurtulmak gibi çözümler üretilmektedir. Bunun dışında tırnak yeme konusunda dikkat edilecek konular ve bu alışkanlıktan sizi kurtaracak çözümler şu şekildedir;

 

Sürekli olarak tırnağınıza manikür yaptırmanız ve kısa kullanmanız bu alışkanlıktan kurtulmanıza katkı sağlayacaktır.

 

Böyle durumlarda başka bir şeyler ile ilgilenmek ve kendinize başka bir uğraş veya alışkanlık edinmek size o alışkanlığı unutturacaktır.

 

Uzman kişilerden alınacak olan bazı tırnak işlemleri de tırnak yeme alışkanlığından kurtulmanız sağlamaktadır. Protez uygulamalar ve tırnaklara yapılacak bazı müdahaleler ile bu durumdan kurtulabilirsiniz. Tırnak yeme alışkanlığının son derece zararlı bir alışkanlık olduğunu tekrar hatırlatmak ve böyle durumlarda mutlaka destek alınması gerektiğini tekrarlamak istiyoruz.

 

Uzman Desteğine Başvurun

 

Tırnak Yeme; bir çeşit davranış bozukluğudur. Bu sorunun temelinde yatan faktörlerin tespiti ve bu yönde girişimlerde bulunulması gereklidir. Fiziksel tedbirler ile tırnak yeme alışkanlığı elbette bir ölçüde engellenebilir ancak bunun en etkili çözümü, uzmanların kontrolünde tedbirler uygulamaktır. Bu noktada bu sorunun yalnızca çocuklarda görülen bir durum olmadığını belirtmek gerekir. Herhangi bir yaşta bu sorun ortaya çıkabilir. Tırnak yemek; tırnaklarda ciddi anlamda şekil bozukluklarına yol açabilen bir sorun olduğundan, bunun estetik anlamda bakımı gereklidir. Uzman estetik merkezlerinden bu yönde hizmet alabilir, sorundan kurtulmak için özel yöntemleri kullanabilirsiniz. Şimdi kliniğe ulaşın, hemen bu sorundan kurtulun.

 

Beylikdüzü’ndeki Tırnak Yeme fırsatları ve indirimli Tırnak Yeme fiyatlarından haberdar olmak için bülten’imize kayıt olabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

Tırnak Yeme Uygulaması

 

Kaynakça:

 1. http://egitimvebilim.ted.org.tr/index.php/EB/article/view/5745
 2. https://www.bilgiustam.com/resimler/2013/10/193.pdf
 3. https://dergipark.org.tr/kutfd/issue/10154/124856

 

Tırnak Yeme Nasıl Bırakılır?

Tırnak yeme alışkanlığının bırakılması için acı oje, profesyonel tırnak uygulaması ve daha birçok estetik çözüm vardır.

Tırnak Yeme Alışkanlığı Neden Olur?

Tırnak yeme alışkanlığı stres, depresyon, anksiyete ve gündelik yoğunluk gibi birçok sebebi bulunabilen tırnaklara kısa ve uzun vadede görsel bozukluk veren güzellik uygulamasıdır.

Tırnak Yeme En Çok Hangi Yaş Aralığında Ortaya Çıkar?

Tırnak yeme rahatsızlığı her yaş grubundan ortaya çıkabilmekle birlikte çoğunlukla ergenlik ve ergenlik öncesi çocukluk döneminde görünmektedir.

Tırnak Yeme İçin Profesyonel Çözümler Nelerdir?

Tırnak yeme için birçok profesyonel çözüm bulunmakla birlikte acı oje, şekilsel düzeltmeler, psikolojik destek gibi birçok çözümü bulunmaktadır.

3 Yorum

 • Zeynep dedi ki:

  selam, 2 senedir tırnaklarımı yiyorum. tamamen psikolojik. uygulama kapsamında ne yapıyorsunuz? sizce psikolog mu daha mantıklı klinik mi?

 • Haluk Yasin dedi ki:

  selamlar 33 yaşındayım ve işimi kaybettikten sonra yoğun şekilde tırnaklarımı yemeye başladım. şu an daha az stresliyim ancak yemeye devam ediyorum. acı oje denedim ancak kar etmedi. siz nasıl bi tedavi sunuyorsunuz ve fiyatlar nedir? teşekkürler

 • Nalan Serdi dedi ki:

  Merhaba mehtap hanım, oğlum 13 yaşında ve 3 senedir tırnak yeme alışkanlığı var. bütün yöntemleri denedik sizin farklı bir uygulamanız var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp'tan Bize Yazın