Tırnak Mantar Temizliği

Tırnak mantarı özellikle ayaklar başta olmak üzere tırnak yüzeyinde görülen bir rahatsızlıktır. Bulaşıcı olması nedeniyle insandan insana geçebileceği gibi havadan, topraktan ve hayvanlardan da bulaşabilmektedir. İlk belirtisi kaşıntıdır. İkinci ve gözle görülür aşama ise tırnak altında sarı ve beyaz renklerde lekelenmeler olmasıdır. Hastalık yani enfeksiyon ilerledikçe tırnak rengi koyulur, tırnak kalınlaşır, çatlar ve ufalanmaya başlar. Günümüzde birçok kişinin başına gelebilen bu rahatsızlığın tedavisi son derece basittir. Tırnak mantarı temizliği birçok klinik ve güzellik merkezi tarafından yapılmaktadır. Fakat uygulama yapılacak yer seçimi yapılırken hijyen konusuna dikkat gösterilmelidir.  Bulaşıcı bir enfeksiyon olduğu için genellikle aynı elde ya da ayakta bulunan diğer tırnaklara da atlayabilmektedir. Tırnak çevresinde şişlik, kızarıklık ve ağrıya neden olabilir. Kendi kendine iyileşmesi mümkün değildir, mutlaka tedavi edilmelidir.

 

Tırnak Mantarı Tedavisi

 

Tırnak mantarı bakımı ve tedavisi için uzun yıllardır birçok yöntem denenmiştir. Birçoğu evde uygulama ve doğal yöntemler olmak üzere sıklıkla denenen bu yöntemlerin birçoğu geçici iyileşme sağlasa da enfeksiyonu kurutamadığı için kesin çözüm sağlayamamaktadır. Ağızdan alınan ilaçlar ise enfeksiyonu kurutabilmesine rağmen tırnak mantarı temizliği yapılması iyileşme için son derece önemlidir.  Temizlik ve tedavi süreci içerisinde tırnakların kısa ve düz bir şekilde kesilmesi, temiz ve kuru tutulması son derece önemlidir. Giyilecek ayakkabılar ayağı terletmeyecek ve hava aldıracak şekilde olmalıdır. Kullanılan makasın paslı olmaması, mantarlı tırnak için farklı bir makas kullanılması gerekmektedir. Bu süre içerisinde askeri alanlar, yatılı okullar, havuz, hamam, sauna gibi alanlarda dikkatli olunmalı ve yalınayak gezilmemelidir. Manikür ve pedikür seanslarında ise ekstra hijyen ve hassasiyet gerekmektedir.

 

Tırnak Mantarı Neden olur?

 

Genellikle çalışanlarda, gün boyu ayakkabı içerisinde ayaklar havasız kaldığı ve terlediği için enfeksiyon oluşabilmektedir. Ortak kullanılan eşyalar ve alanlar da enfeksiyonların bulaşması için son derece uygun ortamlardır. Bu tarz bir enfeksiyona maruz kaldığınızda tırnak etinizde kızarma, kaşıntı, pullanma, tırnak kenarlarında sulanma, tırnakta çabuk kırılma, tırnak yüzeyinde renk değişikliği ve kalınlaşma gibi problemler yaşamaya başlarsınız. Böyle bir sorun yaşadığınız an yapmanız gereken hemen tırnak mantarı temizliği yapabilecek bir yere başvurmak olmalıdır. Bu uygulama pedoloji makineleri ile tırnak yüzeyini temizleyerek bir tedavi sürecine başlamanızı sağlayacaktır. 35 – 40 dakika arası sürecek bir seans ile tırnak yüzeyi temizlenerek uygulanacak tedavinin gelişim süreci takip edilerek mantar enfeksiyonu komple giderilebilmektedir.

 

Tırnak Mantar Temizliği; tırnak mantarı tedavisi bileşenlerinden bir tanesidir. Mantar tedavisinde en önemli aşama, baterinin dezenfekte edilmesi ve tırnaktan uzaklaştırılmasıdır. Bunun için bütün yüzey en iyi şekilde temizlenmek durumundadır. Bu uygulama yapılmaması durumunda mantar enfeksiyonu her türlü ilaca kısa zamanda direnç kazanmakta ve eski etkinliğine geri dönmektedir. Bu bakımdan temizlik uygulamaları, tedavinin en önemli kısmı olarak kabul edilir.

Beylikdüzü’ndeki Tırnak Mantar Temizliği fırsatları ve indirimli Tırnak Mantar Temizliği fiyatlarından haberdar olmak için bülten’imize kayıt olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

Tırnak Mantarı Neden Oluşur?

Kaynakça:

  1. https://bitkiseltedavi.net/vb5/forum/alternatif-tip/hastaliklar/62578-mantarlar-mycosis-mikoz-mantar-nedir-resimleri-maya-mantarlar%C4%B1-k%C3%BCf-mantarlar%C4%B1
  2. http://cisam.cu.edu.tr/tr/Belgeler/G%C4%B1da%20%C3%87al%C4%B1%C5%9Fanlar%C4%B1%20Hijyen%20E%C4%9Fitimi%20Rehberi.pdf#page=21
  3. http://www.das.org.tr/kitaplar/kitap2009/pdf/407-416%20Demet%20Canyilmaz.pdf
WhatsApp WhatsApp'tan Bize Yazın